Powrót do F

enegia garaż

Kompleks F

enegia garaż

Postprzez dominbdg » 10 maja 2015, o 21:04

Witam,

słuchajcie, wpadł mi ostatnio pomysł ale nie wiem czy jest możliwy do zrealizowania,
a mianowicie, nie za bardzo podoba mi się pomysł że nalicza mi się z góry opłatę za energię za korzystanie z komórki.
ja mam w komórce założoną dla przykładu żarówkę led'ową pobierającą 3w prądu spędzam w komórce 15 min raz na miesiąc więc dlaczego płacę za nią lekko 35 zł,
czy nie istnieje możliwość instalacji na życzenie licznika energii per komórka albo podpięcie linii zasilającej do komórki do swojego licznika do prądu który mam na klatce ?

z technicznego punktu widzenia to bardzo proste, wystarczy przeciągnąć kawałek kabla do swojego licznika przez jakiegoś elektryka, warunki są otwory i to wielkie istnieją,
pozatym czasami bardzo mi przeszkadza że nie mam gniazdka 230V w komórce, chciałbym czasami sobie odkurzyć samochód albo podłączyć lutownicę a tu niestety nie mam takiej możliwości a z Nordica dowiedziałem się że nie można zainstalować gniazdka w komórce bo nie ma takiej opcji,

co Wy o tym sądzicie ?
uważam, że rozliczanie się z komórki jako pomieszczenia to jak gdyby część mojego lokalu/mieszkania, kupiłem ją należy do mnie więc czemu mam płacić po lekko 35zł jeśli nawet nie zużywam prądu za 5 zł miesięcznie ?
dominbdg.servebeer.com - fiber network provider
dominbdg
Bywalec

Kompleks: F

Re: enegia garaż

Postprzez Nosekxd » 10 maja 2015, o 22:26

Przede wszystkim gdybysmy wymienili lampy na LEDowe w całym garażu i w komórkach (wszyscy!) rachunek powinien spaść kilkukrotnie. Liczniki na komórkach to b.dobry pomysł, ale pamiętaj, że trzeba te liczniki kupić i zalożyć (musi zrobić to elektryk a takiego trzeba też opłacić). Jeśli jednak zainwestujemy teraz w oświetlenie LED, to znacznie obniży się nasz rachunek.

Jeśli chodzi o samą elektrykę w komórce, to jestem trochę zalamany. Powinniśmy mieć możliwość zalożenia sobie prostego bezpiecznika w samej komórce. Chcialbym sobie zrobić lepsze oświetlenie + puścić kontakt 230V. Chociazby po to, by naładować zimą akumlator, odkurzyć auto etc. Przy remoncie dużo korzystałem z piły stolowej i niestety musiałem z niej korzystać w domu, bo w garażu nie było "gdzie się wpiąć".

Może uda się jakoś dogadać tak, by zainteresowani zgłosili się do Zarządcy (wspolnie) i ustalili jakiś plan działania? Myślę, że najbliższe zebranie byłoby dobrym do tego miejscem i czasem. Tylko musi Nas tam przyjść więcej jak 12% mieszkańców.
Pozdrawiam,
Bartosz

Osiedle, a nie kompleks.
Projektowanie stron internetowych Laitart.pro.
Nosekxd
Rezydent

Postprzez dominbdg » 11 maja 2015, o 00:09

Bartek,
ja taką lampkę ledową kupiłem w leroy do swojego mieszkania za chyba 8zł sztuka, lampka jest 3w i daje około 60w mocy, wystarczy na spokojnie do garażu,
ja już nie mówię o kosztach dodatkowych kosztów liczników bo niby i po co. wystarczy kabel od komórki podłączyć pod swój licznik od prądu do domu, i masz jeden rachunek za prąd, dziury, szychty i miejsce na kabel jest już dostarczone, a teraz sytuacja jest taka:
jest jedna linia energetyczna na wszystkie komórki co oznacza że suma zużycia (pewnie jakiś jeden licznik) jest dzielona na wszystkich mieszkańców, co oznacza że jeśli jeden sąsiad założy sobie popularną złodziejkę na żarówkę i będzie na tym odpadał odkurzacz 1xtydzień wszyscy więcej za to zapłacą - jaki jest tego sens nie wiem,

ja tylko kieruję się tym co miałem w poprzednim mieszkaniu,
miałeś mieszkanie, licznik, komórka miała 2 bezpieczniki - swiatlo i prąd podłaczone do jednego licznika do mieszkania, jeden rachunek i sam się z tego rozliczasz, czy używasz grzejnika czy odkurzacza płacisz jedną opłatę na jeden licznik, w sumie to ten sam lokal kupiony jak mieszkanie i komórka.
więc jak dla mnie ktoś powienien podciągnąć kabel dla mieszkańców do swojego licznika a nie płacić bezsensowne opłaty za prąd za komórkę bez względu na to czy z niej korzysta czy nie.

pozatym gniazdko w komórce to naprawdę przydatna rzecz. czasami coś muszę zrobić w komórce a nie mam gniazdka i cale szczęście mam w aucie zainstalowany fabrycznie przetwornik na 230v ale to mocno obciaza akumulator. posiedzisz na takim juz nie mowiac zeby odpalac pily bo on tego nie wytrzyma to zaraz autem nie odjade.

ja jutro postaram sie pogadac o tym z tym naszym zarzadca i zobacze co powie..
swoja droga oswietlenie komorki juz nie mowie o ledzie, za 8 zł(tyle stoja 3 wattowe a nawet mniej w leroy) a nawet głupia świetlowka co bierze max ze 10w to tez nie nowosc.
dominbdg
Bywalec

Postprzez dominbdg » 11 maja 2015, o 00:12

no sorry przesadzilem.
led stał za 18zl

http://www.leroymerlin.pl/osprzet-oswie ... l1202.html

no ale chyba to nie majątek. u mnie swieci lepiej niz normalny halogen 75watt.
dominbdg
Bywalec

Postprzez Wloszek » 11 maja 2015, o 10:13

Na naszym kompleksie opłata za komórkę to 5.35 zł i to nie jest tylko koszt prądu zużywanego w mojej komórce lecz do tego jeszcze jest prąd na oświetlenie hali, jak idziesz do komórki to włączają się światła które oświetlają hale garażową . Nasze budynki są wielkimi pożeraczami prądu ale już pisałem o tym na forum jak ograniczyliśmy zużycie.
Wloszek
Zarząd B

Kompleks: B

Postprzez dominbdg » 11 maja 2015, o 10:40

wszystko fajnie,
ale moim skromnym zdaniem, oplate za oswietlenie hali nie powinni ponosic mieszkancy (a przynajmniej tak jest w innych blokach w ktorych mieszkalem, jak zapalasz swiatlo do piwnicy za to placi administracja nie mieszkancy) bo ja nie mam wplywu na to kto jak czesto korzysta z innych swietlowek w hali,
juz nawet nie zalezy mi tak bardzo na tej oplacie tylko najbardziej na tym zeby miec przyłącze do licznika z tej swojej komorki oraz miec jakies gniazdo z wyjsciem na prąd,
a czy w B macie mozliwosc instalacji gniazdka w komorce ?c

moim zdaniem nie ma sensu instalowac dedykowanego licznika do komorki tylko miec podciagniety kabel do swojego licznika i sie łącznie z tego pradu rozliczac.
dominbdg
Bywalec

Postprzez Nosekxd » 11 maja 2015, o 10:46

Podciągnięcie okablowania pod licznik w domu może byc problematyczne zwłaszcza z "dalszych" komórek. No ale jest to do zrobienia na pewno.

Sprawa gniazdek - powinny być, lub chociaż powinna być możliwość ich instalacji. Bezpiecznik w komórce to wg mnie podstawa, jestem zaskoczony, że go tam nie ma.

Jeśli chodzi o oświetlenie przed blokiem jak i na klatkach schodowych, korytarzach piwnicznych oraz hali garażowej, to powinniśmy płacić wszyscy po równo -> opłata / ilość mieszkańców. Jednak za oświetlenie w komórce każdy powinien płacić sam.

W bloku rodziców na Kapuściskach mieliśmy sąsiada, który 8h dziennie siedział w piwnicy - tam słuchał radia, stamtąd miał bliżej na "ławeczkę" przed blokiem, niż z 4 piętra. Tam pił i tam sprowadzał sobie kumpli do wspomnianego picia. Płaciliśmy wszyscy niestety za jego 160h świecenia miesięcznie starej nie-energooszczędnej żarówki...
Pozdrawiam,
Bartosz

Osiedle, a nie kompleks.
Projektowanie stron internetowych Laitart.pro.
Nosekxd
Rezydent

Postprzez dominbdg » 11 maja 2015, o 11:03

Bartek,
nie do końca się zgadzam,
podłączenie komórek tych dalszych może być oczywiście problemem, z punktu widzenia długości kabli ale technicznie jest to jak najbardziej możliwe, w całym pionie za licznikami (jak widziałem jak mi panowie kable do netu instalowali) jest pionowa dziura do samego parkingu szerokości pół metra, więc wypuścić z tamtąd kabel pionowo a potem po ścianie poziomo do komórki to niezbyt wielki problem,

druga sprawa licznik:
http://allegro.pl/licznik-energii-elekt ... 19911.html
przykładowy do instalacji w tablicy to nie duże koszty,
można go zainstalować w korytarzu w skrzynce pod bezpiecznikami, i wtedy instalacja prądu do komórki jest bardzo prosta.
bezpiecznik w komórce - jest - jeden zbiorczy w hali do wszystkich komórek, a właśnie fakt że do wszystkich komórek idzie jeden kabel wszyscy są za to rozliczani a opłata dzielona,
wystarczy że zjawi się taki jeden, który postanowi w zimie przesiadywać sobie w komórce, założy tam popularną złodziejkę i z niej duzy grzejnik elektryczny a wszyscy będą płacili nie 30zł a 200 miesięcznie,
a w chwili obecnej zarządca nie ma możliwości zidentyfikować takiego pana, bo linia jest jedna do wszystkich komórek a nie może Ci nikt nakazać otwarcia komórki bo chce sprawdzić czy nie założyłeś sobie tam jakiegoś pająka na lampke.

w poprzednim mieszkaniu które wynajmowałem taki problem rozwiązano inaczej,
w prawdzie nie mieszkańcy a administracja płaciła za światło, w komórkach nie było gniazdek, a na instalację oświetlenia administracja zainstalowała specjalny falownik, który obcina połowę sinusoidy i nie podłączysz żadnego urządzenia, jedynie żarówka i to jeszcze założona ledowa i zaplombowana, bo administracja w ten sposób skutecznie wyeliminowała osoby które jak się kiedyś dowiedziałem instalowały sobie złodziejkę i korzystali z prądu, kilku podobno nawet wstawiało sobie lodówki czy zamrażarki, albo pralki automatyczne do komórek a zużycie prądu było grube.

ja w swoim mieszkaniu w blokach miałem właśnie takie rozwiązanie, że liczniki do prądu były w piwnicy i bezpieczniki - nie było ich w korytarzach, i do tych liczników miałeś podłączenie do mieszkania na górę i komórki, a w komórce 2 bezpieczniki - jeden światło drugi prąd i wszystko było z głową.

poza tym i tak uważam, że nie mieszkańcy powinni ponosić opłatę za oświetlenie hali garażowej, bo nie mają wpływu na częstotliwość ich używania, niektórzy nie mają auta w garażu i wchodzą do komórki raz na miesiąc na 3 minuty, a inni będą autami odpalali te swietlówki 4 razy dziennie. no ale już na to nie ma raczej wpływu.

no tylko z tymi licznikami to chyba nie taka prosta sprawa, bo raz koszty i instalacja licznika prądu a dwa chyba zgłoszenie takiego rozliczenia do enei i duzo formalności.
dominbdg
Bywalec

Postprzez hoodymuzyk » 31 lip 2017, o 10:39

A jak skorzystać z prądu w komórce? Chciałem powiercić sobie otwory pod kołki żeby zrobić jakieś półki czy regały. Skąd mogę wziąć prąd? :(
hoodymuzyk
Bywalec

Kompleks: E

Postprzez SILNY » 31 lip 2017, o 23:53

hoodymuzyk napisał(a):A jak skorzystać z prądu w komórce? Chciałem powiercić sobie otwory pod kołki żeby zrobić jakieś półki czy regały. Skąd mogę wziąć prąd? :(

Obrazek

Wkręcasz zamiast żarówki i masz gniazdko + żarówkę
SILNY
Bywalec

Powrót do F